Grad Zadar je jedinica lokalne samouprave osnovana Zakonom o lokalnoj samoupravi i upravi (30. prosinca 1992. godine) i Zakonom o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj (30. prosinca 1992. godine). Područje Grada Zadra obuhvaća 15 naselja.
Grad Zadar ima 13 Upravnih odjela u okviru čije se nadležnosti obavljaju poslovi od lokalnog značenja kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana, a koji nisu Ustavom ili zakonom dodijeljeni državnim tijelima i to osobito poslove koji se odnose na: uređenje naselja i stanovanje, prostorno i urbanističko planiranje, komunalno gospodarstvo, brigu o djeci, socijalnu skrb, primarnu zdravstvenu zaštitu, odgoj i osnovno obrazovanje, kulturu, tjelesnu kulturu i šport, zaštitu potrošača, zaštitu i unapređenje prirodnog okoliša, protupožarnu i civilnu zaštitu, promet na svom području, održavanje javnih cesta, izdavanje dokumenata prostornog uređenja i građenja i ostale poslove sukladno posebnim zakonima.
Grad Zadar je također osnivač, vlasnik i suvlasnik niza ustanova i trgovačkih društava za učinkovito obavljanje djelatnosti na području kulture, predškolskog odgoja, osnovnog školstva te komunalnih djelatnosti.
Narodni muzej u Zadru utemeljen je proglasom austrijskog namjesnika V. Lilienberga, 30. studenog 1832. pod nazivom ''Museonazionale''. Osnivač Narodnog muzeja Zadar je Zadarska županija na temelju rješenja Ministarstva kulture i prosvjete od 22. veljače 1994. godine. Muzej ima svojstvo javne ustanove i njegova djelatnost se obavlja kao javna služba.
Muzej obavlja muzejsku djelatnost kao javnu službu i obuhvaća: skupljanje, čuvanje, istraživanje civilizacijskih, kulturnih i prirodnih dobara te njihovu stručnu i znanstvenu obradu i sistematizaciju zbirke, te zaštićivanje muzejske građe, muzejske dokumentacije, muzejskih lokaliteta i nalazišta, njihovo neposredno i posredno predočavanje javnosti putem stalnih i povremenih izložaba, objavljivanje podataka i spoznaja o muzejskoj građi i muzejskoj dokumentaciji putem stručnih, znanstvenih i drugih obavijesnih sredstava. Svoju djelatnost Muzej obavlja kroz Odjele i područne zbirke: Prirodoslovni odjel koji se bavi florom i faunom, petrografijom i geografijom na područje sjeverne Dalmacije; Etnološki odjel bavi se tradicijskom kulturom sjeverne Dalmacije; Odjel Muzej grada Zadra obrađuje građu od ranog srednjeg vijeka do danas na području Zadra i zadarske regije; Odjel galerija umjetnina obrađuje galerijsku građu likovnih umjetnosti nacionalnog i međunarodnog značaja; Područna etnografska zbirka u Velom Ižu posjeduje etnografske eksponate Velog Iža; Područna kulturno povijesna zbirka u Malom Ižu izlaže kulturno-povijesnu građu vezanu uz otok Iž, te najnovije odjele – Kneževu palaču i Mali arsenal.
Muzej organizira stalne ili povremene izložbe, predavanja, tečajeve, seminare, znanstvene skupove, izdaje tematske časopise, vrši fotografske, video zapise, snima filmove o muzejskoj građi radi prezentacije muzejske građe te obavlja i druge poslove utvrđene zakonom.
Temeljem članka 12. i 15. Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma (NN broj 152/08), Skupština Turističke zajednice Grada Zadra, uz prethodnu suglasnost Ministarstva turizma na sjednici održanoj 29. siječnja 2010. godine donijela je Statut Turističke zajednice Grada Zadra te se zajednica smatra osnovanom danom njegovog stupanja na snagu, a svojstvo pravne osobe stječe danom upisa u Upisnik turističkih zajednica Ministarstva turizma.
Zadaće Turističke zajednice grada Zadra su: promoviranje turističke destinacije na razini Grada, upravljanje javnom turističkom infrastrukturom koju Zajednici grad daje na upravljanje, sudjelovanje u definiranju ciljeva i politike turizma na razini Grada, sudjelovanje u stvaranju uvjeta za efikasnu koordinaciju javnoga i privatnog sektora, izrada strateških i razvojnih planova turizma na razini područja Zajednice, poticanje i sudjelovanje u uređenu Grada i mjesta na području Zajednice u cilju unapređenja uvjeta za boravak turista, osim izgradnje komunalne infrastrukture, prikupljanje podataka o turističkoj ponudi, smještajnim i ugostiteljskim kapacitetima, radnom vremenu zdravstvenih ustanova, banka i sl., izdavanje turističkih promotivnih materijala, poticanje i organiziranje kulturnih, zabavnih, umjetničkih, športskih i drugih manifestacija koje pridonose obogaćivanju turističke ponude, poticanje, organiziranje i provođenje akcija u cilju očuvanja turističkog prostora, unapređivanja turističkog okružja i zaštite čovjekova okoliša, te prirodne i kulturne baštine, poticanje, unapređivanje i promicanje specifičnih prirodnih i društvenih vrijednosti koje područje zajednice čini prepoznatljivim i stvaranje uvjeta za njihovo gospodarsko korištenje, vođenje jedinstvenog popisa turista za područje Zajednice, poglavito radi kontrole naplate boravišne pristojbe, te prijavom i odjavom turista te obavljanje i drugih poslova propisanih Zakonom ili drugim propisom.
Zajednica ima svoje podružnice u slijedećim turističkim mjestima: Brgulje, Ist, Kožino, Mali Iž, Molat, Olib, Petrčane i Veli Iž i obavljaju dio poslova Zajednice usmjerenih na ostvarivanje njezinih zadaća u naseljima u kojima su osnovane.
Sveučilište u Zadru osnovano je proglašavanjem Zakona o osnivanju Sveučilišta u Zadru, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 4. srpnja 2002. Godine. Sveučilište je javna ustanova upisana u sudski registar ustanova kod Trgovačkog suda u Zadru te u Upisnik visokih učilišta i Upisnik znanstvenih organizacija koji vodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Osnivač i nositelj osnivačkih prava Sveučilišta u Zadru je Republika Hrvatska. Sveučilište i njegove sastavnice vrše djelatnosti od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku u području znanosti i visokog obrazovanja i omogućavaju državljanima Republike Hrvatske ostvarivanje ustavnog prava na stjecanje visokog obrazovanja.
Sveučilište je obrazovna ustanova koja povezivanjem znanstvenog istraživanja, umjetničkog stvaralaštva, studija i nastave razvija znanost, struku i umjetnost, priprema studente za obavljanje profesionalnih djelatnosti na temelju znanstvenih spoznaja i metoda kao i umjetničkih vrijednosti, obrazuje znanstveni i umjetnički pomladak, sudjeluje u ostvarivanju društvenih interesa studenata te promiče međunarodnu, posebice europsku suradnju u visokom obrazovanju te znanstvenoj i umjetničkoj djelatnosti.
Djelatnosti Sveučilišta su: ustrojavanje i izvođenje sveučilišnih dodiplomskih i poslijediplomskih studija te provođenje postupka za stjecanje doktorata znanosti izvan doktorskog studija, ustrojavanje i izvođenje stručnih dodiplomskih studija, ustrojavanje i izvođenje programa stalnog usavršavanja, obavljanje znanstvenog i visokostručnog rada uz uvjete utvrđene posebnim propisima te druge djelatnosti.
Sveučilište u Zadru ima 26 odjela: odjel za anglistiku, odjel za arheologiju, odjel za ekonomiju, odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, odjel za etnologiju i antropologiju, odjel za filozofiju, odjel za francuske i iberoromanske studije, odjel za geografiju, odjel za germanistiku, odjel za informacijske znanosti, odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja, odjel za kineziologiju, odjel za klasičnu filologiju, odjel za kroatistiku i slavistiku, odjel za lingvistiku, odjel za nastavničke studije u Gospiću, odjel za pedagogiju, odjel za povijest, odjel za povijest umjetnosti, odjel za psihologiju, odjel za sociologiju, odjel za talijanistiku, odjel za turizam i komunikacijske znanosti, odjel za zdravstvene studije, pomorski odjel i teološko-katehetski odjel.
Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA osnovana je Odlukom o osnivanju javne ustanove Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA koju su donijele Županijska skupština Zadarske županije dana 23. studenog 2012. godine i Gradsko vijeće Grada Zadra dana 21. prosinca 2012. godine. Osnivači Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA su Zadarska županija (60%) i Grad Zadar (40%). Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA predstavlja objedinjene aktivnosti za cjelokupan regionalni razvoj na području Zadarske županije i šire u Hrvatskoj. Osnovana je da bi davala sustavnu potporu u pokretanju i daljnjem razvitku Zadarske županije te njenim gospodarskim subjektima.
ZADRA NOVA ima za cilj stvaranje sustava za osmišljavanje i koordinaciju razvojnog ciklusa Zadarske županije, a sve u funkciji regionalnog razvoja, stvaranje pozitivne klime za ulagače i sa krajnjim ciljem ostvarenja dobrobiti za žitelje Zadarske županije.
Djelatnosti ustanove su: Praćenje strategije nacionalne i EU razine te usklađivanje dokumenata regionalne i lokalne razine s razvojnim politikama, istraživanje i razvoj, te razvoj informacijsko - komunikacijskih tehnologija u okviru potreba razvoja regije, koordinacija izrade županijskih razvojnih strategija (ŽRS), izrada akcijskih planova u provedbi ŽRS-a, praćenje provedbe ŽRS-a, Koordinacija poslova vezanih uz središnju elektroničku bazu razvojnih projekata, koordinacija aktivnosti jedinica lokalne samouprave, vezanih uz regionalni razvoj, sudjelovanje u aktivnostima vezanim uz razvoj potpomognutih područja, sudjelovanje u radu partnerskih vijeća statističkih regija, poticanje zajedničkih razvojnih projekata s drugim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, te kroz međuregionalnu i prekograničnu suradnju, sudjelovanje u izradi razvojnih projekata statističke regije, suradnja s drugim regionalnim koordinatorima radi stvaranja i provedbe zajedničkih projekata, tehnička i savjetodavna pomoć glede programa međunarodne i međuregionalne suradnje usmjerenih na tehnološki razvoj i razvoj inovativnog poduzetništva, organiziranje sajmova, izložaba i konferencija, informiranje poduzetnika putem informativnog centra, izrada gospodarskih projekata i studija, organiziranje tečajeva i seminara u svrhu pripreme poduzetnika za primjenu standarda i normativa Europske unije, gospodarenje gospodarskim zonama i poduzetničkim inkubatorima,organiziranje i posredovanje pri izgradnji gospodarskih objekata, pripremanje poduzetnika za primjenu standarda i normativa Europske unije, poticanje razvoja investicijskog okruženja i privlačenje ulaganja (stranih i domaćih) i druge djelatnosti.
Jedini suradnik na projektu je Konzervatorski odjel u Zadru, pod nadležnošću Ministarstva kulture. Konzervatorski odjel neće biti izravno uključen u provedbu projektnih aktivnosti, već s obzirom da je predmet projekta obnova i valorizacija nepokretnih kulturnih dobara koji su zaštićeni od strane Ministarstva kulture bit će uključeni kao savjetodavna podrška prilikom infrastrukturnih radova.